Root Canal Retreatmentچرا برخی مواقع عصب کشی دوباره لازم می شود؟

برخی مواقع دندانپزشک مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس را می گیرد و متوجه می شود که عصب کشی که چندین سال پیش انجام گرفته، شکست خورده است و درمان مجدد ریشه ها را توصیه می کند. در این مواقع ممکن است بیمار حتی درد و یا نشانه دیگری نداشته باشد. پس چرا درمان دوباره لازم است؟ همانطور که گاه گاهی با هر روند پزشکی و دندانپزشکی این مساله اتفاق می افتد، یک دندان ممکن است آنگونه که تصور می شد بعد از عصب کشی، ترمیم نشده است. این مساله به چند دلیل ممکن است اتفاق بیافتد: • کانال ریشه باریک یا منحنی گاهی اوقات عوارضی در طی عمل اولیه در برخواهد داشت.
• آناتومی پیچیده کانال ریشه ( اشکال و فرم های ) در درمان اول کشف نشده اند.
• قرار دادن کرون و یا ترمیم های دیگر پس از درمان به تعویق افتاده باشد که نتیجه در عفونت مجدد کانال ریشه دندان خواهد داشت.
• مهر و موم ناکافی درمان ( پر کردگی )، اجازه جذب مجدد آلودگی را به داخل دندان داده باشد.
• برخی از این عوامل باعث بروز علائم نمی شوند، اما می توانند باعث عفونت های مزمن شوند، که معمولا در تصاویر اشعه ایکس به عنوان محیط های سیاهی در اطراف ریشه های عفونی دیده می شوند.
• هم چنین مشکلات دندانی جدید، می تواند موفقیت اندودنتیکس پیشین دندان و یا درمان ریشه را به خطر بیاندازد. (کلمه اندودنتیکس از دو بخش اندو به معنی داخل و دانتیکس به معنای دندان تشکیل شده است) به طور مثال: • پوسیدگی جدید دندان می تواند مواد پر کردگی ریشه دندان را در معرض باکتری ها قرار بدهد که منجر به عفونت جدید در دندان می شود.
• کرون یا پر کردگی شکسته، ترک خورده و یا شل می تواند دندان را در معرض عفونت های جدید قرار دهد. سوال بعدی که ممکن است پیش بیاید این است که در طول ریشه درمانی و یا عصب کشی دوباره چه اتفاقی می افتد؟ اول، تمام گزینه ها باید مورد بررسی قرار بگیرند، همراه با خطرات، منافع و جایگزین های آنها. با فرض بر این مساله که دندان قابلیت درمان دوباره را دارد، اول نیاز داریم که آن را "بازگشایی" کنیم. یک سوراخ کوچک برای دسترسی به کانال ریشه، بر روی سطح جویدن دندان تعبیه می شود. در بسیاری از موارد، مواد ترمیمی پیچیده - کرون، پست و مواد هسته - باید " جدا " و برداشته شود تا اجازه دسترسی به ریشه را فراهم کند. مواد قبلی پر کردگی کانال ریشه برداشته و کانال ها تمیز می شوند و با دقت مورد بررسی قرار می گیرند، که معمولا نیاز به بزرگنمایی و نور دارد، که شامل جستجو برای هر کانال اضافی و یا کانال های غیر معمولی است که نیاز به درمان دارند. پس از تمیز کردن و شکل دادن به کانال ها، آنها مهر و موم شده و پر کردگی موقت یا کرون قرار می گیرد. اگر کانال ها به طرز غیر منتظره ای باریک و یا مسدود باشند، این احتمال وجود دارد که جراحی اندودنتیکس برای درمان عفونت و بستن دوباره کانال ریشه (ها) لازم باشد. پس از اتمام موفقیت آمیز کار و بهبود عفونت، نیاز به یک کرون و یا ترمیم جدید برای محافظت و ترمیم دندان خواهد بود که بر روی دندان قرار می گیرد تا آن را به شکل و عملکرد کامل خود بازگرداند. چطور بدانیم که عصب کشی دوباره بهترین گزینه است؟ راه های جایگزین چه راه هایی هستند؟ در صورت امکان ، بهتر است از دندان های طبیعی خود محافظت کنید، اما دندانی که دوباره عصب کشی شده است می تواند برای سال ها و حتی برای یک عمر به خوبی کار کند. پیشرفت در تکنولوژی همیشگی است و تکنیک های به روز شده ممکن است برای حفظ دندان مورد استفاده قرار بگیرند، که احتمالا هنگامی که شما پر کردگی اولیه دندان خود را انجام دادید موجود نبوده اند. اگر درمان مجدد غیر جراحی یک گزینه نیست، پس جراحی انتهای ریشه ممکن است در نظر گرفته شود. این جراحی شامل ایجاد یک شکاف برای ایجاد دسترسی به انتهای ریشه ها است. هم چنین جراحی اندودنتیکس ممکن است در رابطه با درمان مجدد یا به عنوان جایگزین توصیه می شود. تنها جایگزین دیگر برای درمان مجدد یا عصب کشی نا موفق در نهایت کشیدن دندان است. سپس آن را باید با ایمپلنت، بریج و یا پروتز متحرک جزئی جایگزین کرد که برای بازگرداندن قابلیت انجام عملکرد جویدن و زیبایی و مهمتر از همه، برای جلوگیری از حرکت دندان مجاور مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این گزینه ها نیاز به عمل جراحی و یا اعمال دندانپزشکی بر روی دندان سالم مجاور را دارد، می توانند پر هزینه و وقت گیر تر از عصب کشی مجدد و ترمیم دندان طبیعی باشند. چه کسی عصب کشی دوباره را انجام می دهد و هزینه های آن به چه صورت است؟

درمان مجدد ریشه و یا عصب کشی دوباره، می تواند پیچیده تر و از نظر فنی چالش برانگیزتر از درمان اولیه باشد، و به طور کلی توسط متخصصان عصب کشی، " اندودنتیست " ها، و یا به عبارت دیگر دندانپزشکانی که در تشخیص و درمان مشکلات ریشه دندان تخصص گرفته اند انجام می شود. اکثر روش های ریشه درمانی مدرن به وسیله میکروسکوپ اجازه تنظیم درجه مناسب از دقت و پیچیدگی مورد نیاز برای اطمینان از موفقیت را فراهم می کند. هزینه ترمیم مجدد ریشه عصب کشی شده بسته به میزان پیچیدگی این روش و زمان مورد نیاز آن خواهد بود. دندان با کانال های متعدد، مثل دندان های پشت ( پرمولر و مولر ) زمان بیشتری خواهند برد، به خصوص اگر کانال اضافی و یا غیر منتظره ای وجود دارد. هم چنین ممکن است مواد ترمیم و پرکردن نیاز به برداشته شدن داشته باشد تا امکان دسترسی دوباره به ریشه دندان ها فراهم شود. بنابراین، انتظار می رود که هزینه عصب کشی مجدد از درمان اولیه بیشتر شود. در حالی که بیمه دندانپزشکی ممکن است تمام یا قسمتی از هزینه درمان مجدد را پوشش دهد، برخی از سیاست های پرداخت، بیمه را به تنها یک عمل بر روی دندان در یک دورهزمانی معین محدود می کند. لطفا قبل از درمان مجدد موضوع را با شرکت بیمه و دندانپزشک خود در میان بگذارید تا از هزینه ها مطمئن شوید. شما باید تمام خطرات، منافع و جایگزین های درمان مجدد ریشه را با دندانپزشک یا اندودنتیست خود بررسی کنید. نتیجه انتخاب عصب کشی مجدد باید یک دندان سالم، با عملکرد طبیعی باشد که برای سالهای سال برای شما کارا بماند.

 

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 85% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی