smile woman in dentistory

اگر تا کنون برای نجات دندان عفونی تان، تحت درمان ریشه (روت کانال) قرار گرفته اید، احتمالا دندانپزشک شما به ابزاری که به کمک آن این عمل را انجام داده است، اشاره ای نکرده است.

ممکن است تصور کنید مادامی که درمان موثر باشد، این مسئله اهمیتی ندارد اما اگر روت کانال با استفاده از روشهای دستی سنتی صورت بگیرد، ممکن است به این نتیجه برسید که این عمل ناراحت کننده و آزار دهنده است.بخشهای مختلف دندان: بیرونی ترین لایه (مینا)، لایه میانی (عاج) و مرکز دندان (پالپ)
درمان ریشه
قسمت هایی از دندان
دندانها از چندین بخش تشکیل شده اند: مینا در بخش بیرونی، عاج (دنتین) در زیر مینا و پالپ در بخش مرکزی دندان. پالپ از رگهای خونی و عصب تشکیل شده است. اگر بخشهای بیرونی دندان آسیب ببیند، اغلب با پر کردن یا ترمیمهای کامپوزیت میتوان آن را ترمیم نمود اما همین که پالپ دچار عفونت شود، درمان ریشه (root canal ) تنها راه نجات دندان است.

مقایسه اندو مراحل پوسیدگی دندان: از بالا سمت چپ: 1- دندان سالم حاوی پلاک (پلاک با رنگ قهوه ای نشان داده شده است)، 2- پوسیدگی در مینا (بیرونی ترین لایه دندان)، 3- پوسیدگی در عاج، 4- پوسیدگی در پالپ.

درمان ریشه یا درمان اندودنتیکس به حذف پالپ عفونی از مجرای داخلی ریشه دربردارنده آن، گفته میشود پس از این که روت کانال پاک سازی شد، بسته شده و با قرار دادن تاج (کراون) دندانی محافظت میشود. این عمل سالهای سال به صورت دستی و با ابزار استیل ضد زنگ صورت می گرفت اما اخیرا روش پیشرفته تری به نام اندودنتیکس روتاری رایج و محبوب شده است.
مقایسه روتاری سنتی با مدرن

endo rotary
اندودنتیکس روتاری

در روش اندودنتیکس روتاری (Rotary Endodontics) به جای ابزارهای استیل ضد زنگ مرسوم، از ابزارهای برقی برای درمان ریشه استفاده میشود. نوک این ابزار دستی الکتریکی، مجهز به مواد نیکل – تیتانیومی است که پنج برابر استیل ضد زنگ انعطاف پذیری دارند. اندودنتیکس روتاری

به علت خاصیت انعطاف پذیری و حرکت منحصر به فرد ابزار نیکل – تیتانیوم، میتوان آن را بدون ایجاد کشیدگی یا آسیب به مجاری، وارد اعماق دندان و مجرای انحنا دار ریشه کرد. این ابزار به دندانپزشک امکان میدهد عمل درمان ریشه را سریعتر و مطمئن تر انجام دهد.

roatry fileابزار اندودنتیکس روتاری با مواد انعطاف پذیر نیکل – تیتانیوم مزایای اندودنتیکس روتاری دندانپزشک به دلایل زیر روش اندودنتیکس روتاری را به روش درمان سنتی ریشه ترجیح میدهد: - نیکل – تیتانیوم خیلی کم تهاجمی تر و ملایم تر مجرای ریشه را پاک سازی میکند.
- در روش اندودنتیکس روتاری، احتمال عوارض بعدی کمتر بوده و مطمئن تر است.
- ابزار روتاری عمل درمان روت کانال را سریعتر می سازد.
- این ابزار برقی بسیار ملایم تر و آرام تر است و صدای بلند تراشیدن را که در روشهای سنتی ایجاد میشود، به دنبال ندارد.
- زمان کوتاه درمان همراه با صدای کمتر دستگاه، باعث میشود این عمل برای بیمار تجربه راحت تری باشد.

root dental اندودنتیکس روتاری که با انعطاف پذیری بالا وارد مجرای ریشه عفونی شده است 

اگر چه استفاده از فایل دستی نیز کاملا مجرای ریشه را از عفونت پاک میکند، اما بیشتر دندانپزشکها و بیماران اندودنتیکس روتاری را ترجیح میدهند. در واقع صدای بلند سایش در فایلهای دستی سنتی، درمان ریشه را به تجربه ای ترسناک یا نامطلوب برای بیماران تبدیل میکند. با اندودنتیکس روتاری بیمار خیلی احساس راحتی بیشتری در طول درمان خواهد داشت.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی