dental clinicهر ساله در کودکان و بزرگسالان؛ میلیونها دندان از حفره خود کنده میشود که با اقدام اورژانسی مناسب، دندان کنده شده را میتوان با موفقیت دوباره پیوند زد و سالها از آن استفاده کرد. همین که دندانتان کنده شد، هر چه سریعتر به دندانپزشک یا اندودنتیست خود مراجعه کنید تا فورا در این زمینه اقدام کند. اقدام فوری احتمال نجات دندان را افزایش میدهد.
 
مراحل نجات دندان کنده شده: 1- دندان را از تاج بگیرید و بردارید (تاج به سطح سفید دندان که هنگام جویدن از آن استفاده میکنید، گفته میشود)، دقت کنید دندان را از ریشه نگیرید. دندان را فورا در جای مناسبی قرار دهید و آن را در محل حادثه رها نکنید. باید به دقت دندان را بردارید. تاکید میکنیم که تنها به تاج آن میتوانید دست بزنید تا کمترین آسیب به ریشه وارد شود.
    
شکل- تصویر سمت راست: تاج در بخش بالای دندان و ریشه در بخش پایین (داخل لثه) دندان، تصویر سمت چپ: نحوه برداشتن دندان کنده شده

2- اگر دندان کثیف شده است، با ملایمت با آب آن را بشویید. - از صابون یا مواد شیمیایی استفاده نکنید
- دندان را نسایید
- دندان را خشک نکنید
- آن را در دستمال کاغذی یا پارچه ای نپیچید 3- در صورت امکان، فورا دندان را در جای خود قرار دهید. هر چه زودتر دندان را در جای خود بگذارید، احتمال نجات آن بیشتر میشود. برای جایگذاری دوباره دندان به دقت آن را با انگشت وارد حفره دندانی خود کنید یا آن را روی حفره قرار دهید و دهان را به آهستگی ببندید. دندان را با انگشت یا با فشار ملایم فک در جای خود نگه دارید.
 
4- دندان را تا زمان رسیدن به مطب، مرطوب نگه دارید. دندان را نباید خارج از دهان نگه دارید چون خشک میشود. اگر نمیتوانید آن را در حفره خود بگذارید، آن را به صورت زیر میتوانید حفظ کنید:

- کیت محافظت اورژانسی از دندان
- شیر
- دهان (در کنار گونه)

برای نگهداری طولانی مدت تر دندان، پاشیدن آب به صورت منظم به آن توصیه نمیشود چون سلولهای سطح ریشه مدت زیادی نمیتوانند آب را تحمل کنند. 5- ظرف سی دقیقه به نزدیکترین دندانپزشک یا اندودنتیست مراجعه کنید. هر چه سریعتر دندان را نزد دندانپزشک ببرید، بهتر است. اما امکان نجات دندان حتی اگر به مدت یک یا چند ساعت در خارج از دهان بوده است، وجود دارد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی