Gum disease
محققان دانشگاه استون میگویند: "بیماران CKD به طرز قابل توجهی میتوانند احتمال ابتلا به بیماری های مهلک قلبی را کاهش دهند".
بیش از 10 درصد جمعیت بزرگسالان مبتلا به CKD هستند و این افراد به دلیل افزایش بیماری های قلبی و عروقی نسبت به جمعیت عمومی، از سلامت پایین تر فیزیکی برخوردارند. CKD به تدریج روند عملکردی کلیه ها را رو به وخامت و فشار خون را بالا میبرد و میتواند منجر به آسیب های عروقی پیش رونده و بیماری های قلبی شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که افزایش مرگ و میر در افراد مبتلا به CKD ممکن است با بیماری های مزمن التهابی مانند پریودنتیت، که باعث التهاب لثه، از دست دادن استخوان پایه دندان و در نهایت از دست دادن دندان میشود، در ارتباط باشد. مطالعات پیشین نشان داده است که بیش از 85٪ از افراد مبتلا به CKD مشکلات التهابی لثه دارند، که ناشی از پاکسازی نادرست جرم بین حاشیه دندان و لثه است و به علت از کار افتادگی سیستم ایمنی و بهبود زخم وخیم تر شده است.

کارشناسان تشخیص داده اند که باکتری های موجود در دهان می توانند از طریق مشکلات لثه که باعث عملکرد نادرست سلول های خونی، لخته شدن و تنگی عروق میشود وارد جریان خون شوند.

محقق دانشگاه استون، دکتر ایراندیکا دیاس، هدایت مطالعه ای برعلل اساسی افزایش بیماری های قلبی عروقی و بررسی شتاب این روند در افراد مبتلا به CKD و پریودنتیت را به عهده دارد. وی این مساله را تحت نظر دارد که به چه میزان درمان موفق پریودنتیت، چربی اکسید شده و فعالیت سلول های التهابی را در افراد مبتلا به CKD کاهش می دهد، و در نتیجه باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های مهلک قلبی میشود.

دکتر دیاس، از دانشکده بهداشت و علوم زیستی استون، گفت: "این پروژه پتانسیل این را دارد که یک تفاوت واقعی برای افراد مبتلا به CKD ایجاد کند. اگر ما بتوانیم ثابت کنیم که مدیریت پریودنتیت، خطر بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد پس یک درمان موثر، کارآمد و کم هزینه را برای CKD ارائه داده ایم. " در راستای مطالعات ما، من با دانشکده های دندانپزشکی در مورد راه کار های جایگزین کمک به بیماران مبتلا به پریودنتیت صحبت خواهم کرد. سالم نگه داشتن لثه ها و چک آپ منظم دندانپزشکی برای جلوگیری از شروع یک بیماری بسیار معمول، که توسط عموم جلوه زیبایی ندارد و باعث از دست دادن دندان و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی میشود، اهمیت حیاتی دارد."

مطالعات شامل 80 نفر است، که 60 نفر از آنها مبتلا به CKD هستند، و هر دو گروه شامل افراد مبتلا به پریودنتیت و داوطلبان سالم میباشند. این روند شامل یک گروه 20 نفری مبتلا به CKD و پریودنتیت است که به صورت تصادفی برای دوره درمان بالینی 12 ماهه مشکلات لثه انتخاب شده اند. این داوطلبان در فواصل سه ماهه برای ارزیابی شاخص های بیماری های قلبی عروقی مانند بیومارکرهای استرس اکسیداتیو در خون و سختی عروق بررسی می شوند. این پروژه بخشی از یک همکاری بین دکتر دیاس، پروفسور هلن گریفیث از دانشکده بهداشت و علوم زیستی استون، پروفسور ایان چاپل، رئیس پریودنتولوژی دانشگاه بیرمنگام و پروفسور پال کاک ول، مشاور متخصص بیماری های کلیه در بنیاد NHS بیمارستان های دانشگاه بیرمنگام است . این همکاری به دکتر دیاس اجازه داده است که نمونه های حیاتی از بیماران در بیمارستان بیرمنگام (افرادی با / بدون پریودنتیت) را بدست آورد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی