health consequences individuals severe dental anxiety

افراد بزرگسالی که از اضطراب شدید دندانپزشکی (DA) رنج میبرند، اغلب از ظاهر خود ناراضی هستند. این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان، افسردگی و اضطراب همراه باشد.

یک رساله دکترا در آکادمی سالگرِنسکا دانشگاه گوتنبرگ سوئیس نشان داد که درمان رفتاری شناختی (CBT) به بیماران مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی کمک میکند.

اضطراب شدید دندانپزشکی با مشکلات مهم مربوط به سلامتی همراه است. مطالعات گوناگونی در این زمینه انجام شده است که شامل 3500 شرکت کننده بوده اند. طبق این یافته ها، اضطراب دندانپزشکی معمولا با اجتناب از مراقبتهای دندانپزشکی و نیز کیفیت ضعیفتر سلامت دهان همراه است. همچنین مطالعات نشان میدهند که بزرگسالانی که اضطراب شدید دندانپزشکی دارند، اغلب از ظاهر دهان، دندان و صورت خود ناراضی هستند.

این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان و همچنین افسردگی و اضطراب عمومی همراه باشد. این افراد اغلب در چرخه معیوبی قرار میگیرند که از اجتناب از مراقبتهای دندانی شروع میشود، سپس به بهداشت ضعیف دهانی و پس از آن حس شرمندگی و کناره گیری از تعاملات اجتماعی منتهی میشود.

همچنین این مطالعات نتیجه گیری کرده اند که بروز اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) در افراد مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی بیشتر است. بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی و بیش فعالی که خود بیان کرده اند از این اختلال رنج میبرند و نیز بیمارانی که با ابزارهای غربالگری شناسایی شدند، از جمله افرادی بودند که شدیدترین اضطراب دندانپزشکی و بهداشت بسیار ضعیف دهانی داشتند.

این پژوهش یک بازبینی سیستماتیک و فرا تحلیل در تایید این فرضیه ارائه کرده است که درمان رفتاری شناختی در درمان اضطراب شدید دندانپزشکی موثر است. طبق نظر این پژوهشگران مطالعات بیشتری برای ارزیابی تاثیرات درمانی با درجات مختلف قطعیت لازم است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (2 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی