Kids Stressed Mothers

تحقیقات جدید نشان میدهد پوسیدگی دندان در کودکانی که مادرانشان از استرس مزمن و مداوم رنج میبرند، شایعتر است. این محققان دریافتند استرس مادر با کاهش احتمال شیردهی مادر و مراجعات کمتر کودک به دندانپزشک نیز همراه است. دکتر ویل صباح یکی از نویسندگان این مقاله و عضو موسسه دندانپزشکی کالج کینگ لندن میگوید:

"سیاستهایی که به بهبود سلامت دهان و دندان کمک میکنند، به ویژه شیوع پوسیدگی در کودکان باید شامل اقداماتی باشد که کیفیت زندگی مادران را بهبود ببخشد."

"استرس مزمن مادر به عنوان یک عامل خطر به حساب می آید. به علاوه نقش گسترده سلامت مادر، وضعیت اجتماعی و روانشناختی محیط بر سلامت دهان و دندان باید در نظر گرفته شود."

اگر چه این محققان بیان میدارند که این مطالعه ارتباط علت و معلولی بین استرس مادر و عدم مراقبت مناسب دهان و دندان کودک را ثابت نمیکند. در این مطالعه، اطلاعات به دست آمده از نظر سنجی و معاینه تغذیه و سلامت ملی (1988 تا 1994) بر روی 716 مادر شرکت کننده با کودکان 2 تا 6 ساله، مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ها نشان میدهد که پوسیدگی دندان در بین کودکانی که مادرانشان دو یا چند نشانگر استرس مزمن را داشتند، شایعتر بود. این نشانگرها شامل میزان چربی خون مانند تری گلیسیرید و اچ دی ال (کلسترول خوب)، قند خون، فشار خون و دور کمر بود. پس از در نظر گرفتن رفتارهای مادر از جمله شیر دهی، صرف صبحانه روزانه و مراجعه به دندانپزشک مشخص شد پوسیدگی دندان در بین کودکانی که از شیر مادر تغذیه نکرده بودند بیشتر بود. محققان در American Journal of Public Health گزارش کردند در مادرانی که حداقل یکی از این نشانگرهای زیستی را داشتند، خیلی کمتر محتمل بود که از شیر خود کودکشان را تغذیه کنند. این یافته ها نشان میدهند سطح درامد نیز در این امر نقش دارد. صباح میگوید:

"مطالعه ما نشان داد ادرانی که سطح درامد پایینی داشتند، احتمال این که کودکشان را از شیر خود تغذیه کنند یا کودکشان را در یک سال گذشته نزد دندانپزشک برده باشند، به طور چشمگیری کمتر بود. همچنین احتمال این که به کودکشان صبحانه بدهند کمتر بود. شناخت بهتر از دینامیک این ارتباطها اهمیت دارد تا بتوانیم اقدامات و برنامه های سلامت عمومی کارامدی صورت دهیم." اریک مسترسون مولف اول این مقاله اضافه میکند مشخص است که تنگدستی با مواجهه مزمن با شرایط نامساعد زندگی همراه است. "تنگدستی بر بیولوژی و نیز رفتار فرد تاثیر میگذارد. این مقاله به شکل بی نظیری بر اهمیت در نظر گرفتن تاثیر وضعیت اجتماعی اقتصادی و استرس مادر بر سلامت دهان و دندان کودک تاکید میکند که این تاثیر به واسطه کشمکش مادر برای انتخاب الگوهای سالمی است که پیش بینی کننده مهم پوسیدگی دندان می باشد."

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی