عکس شیارهای دندان

فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن است. بنابراین فیشور سیلانت یعنی پوشاندن شیارهای دندان و یا به عبارتی مهر و موم کردن شیار دندان‌ها است. فیشور سیلانت یک راه بدون درد و بی خطر برای محافظت از پوسیدگی دندان های دائمی اطفال است.

در این روش از مواد هم‌ رنگ، رقیق و رزینی برای مهر و موم کردن شیار‌های عمیق و منافذ دندانی در سطح جونده که بیش از 70 درصد پوسیدگی‌ها از آنجا آغاز می‌شود استفاده می‌گردد.

این کار به طور معمول در دندان‌های دایمی‌عقبی کودکان که تازه رویش یافته‌اند و شیارهای عمیقی دارند و هیچ پوسیدگی در آنها وجود ندارد انجام می‌گیرد. سطح رویی دندان یا همان سطح جونده در دندان‌های عقب محلی است که جویدن با آن صورت می‌گیرد. با مشاهده دهان خود یا کودک‌تان متوجه می‌شوید که این سطح در دندان‌های خلفی سطح صافی نیست و پر از فرورفتگی و شیار است. بسیاری از این شیارها به قدری باریک و عمیق هستند که گفته می‌شود حتی یک موی مسواک هم نمی‌تواند به عمق آن برسد و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است. همین امر موجب می‌شود این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده‌های غذایی باشد و در نهایت  پوسیدگی ایجاد می شود. در این روش ابتدا دندان مورد نظر تمیز و خشک می‌شود. سپس مایع اسیدی روی سطح شیارهای دندان گذاشته شده و بعد از آن، این شیارها با ماده چسب مانندی پر می‌شوند.

عکس مراحل درمان شیار دندان

این ماده اغلب نوعی کامپوزیت مایع (ماده ترمیمی‌سفیدرنگ) است که در بسیاری موارد بعد از قرار دادن روی سطح دندان به وسیله نور سفت می‌شود. حالا دندان ما سطح صاف و بدون شیاری دارد که تمیز کردن آن بسیار ساده بوده و میزان پوسیدگی در آن کم خواهد شد. با فیشور سیلانت، سدی را میان باکتری‌های مولد  پوسیدگی و مینای دندان ایجاد می‌نماییم. این سد باعث می‌شود باکتری‌ها و عوامل مخرب آن نتوانند دندان را از بین ببرند. با کمک این روش می‌توان زندگی در دوره کودکی را بدون پوسیدگی دندانی امکان‌پذیر ساخت. معمولا داخل شیارهای عمیق دندان‌ها بیشترین گیر غذایی رخ می‌دهد و پوسیدگی دندان‌ها از همان‌جا آغاز می‌شود. این روش شما شیارها را کم‌عمق‌تر می‌کنید و احتمال پوسیدگی در آن را کاهش می‌دهید.کل مراحل فیشور سیلانت بسیار ساده، بی‌درد و سریع انجام می‌گیرد و در بیشتر موارد سال‌ها دوام دارد.

مواد سیلانت در یک جلسه سفت و محکم می‌شود. انجام شیار درمانی نباید مانع از مسواک زدن و نخ کشیدن لای دندان‌ها شود. بهترین سن برای شیار درمانی بین 6 تا 12 سال و پس از آن حد فاصل سن 11 تا 14 سال است.

وقتی که بقیه دندان های آسیای دائمی رویش می یابند. معمولا این سیلانت ها برای مدت های طولانی روی شیارها را می پوشانند ولیکن بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل در آنها اصلاح شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از نفوذ پوسیدگی در دندان جلوگیری صورت گیرد. لازم به ذکر است که  مواد هم‌رنگ دندان برای پوشاندن شیارهای دندان‌ها استفاده می‌شوند بنابراین هیچ اشکالی در زیبایی دندان‌ها به وجود نمی‌آورند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (4 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی