smile kid

عادات غلط شیشه شیر
عادات غلط شیشه شیر معمولا زمانی اتفاق میافتد که به نوزادان یا کودکان کم سن و سال هنگام خواب شیشه شیری حاوی شیر، آبمیوه، نوشابه و یا هر نوشیدنی که حاوی شکر باشد داده میشود.

شکر به مدت 8 تا 12 ساعت بر روی دندان ها باقی میماند. شکر دندان های بالایی را بیشتر از دندان های پایینی خراب میکند. این مساله ابتدا در دندان های تحتانی دهان شروع میشود و به سمت کناره ها پیشروی میکند. هنگامی که شما بتوانید این مساله را بر روی دندان های جلویی ببینید، دندان های میانی و تحتانی کاملا تحت تاثیر قرار گرفته اند. در برخی مواقع میتوان دندان ها را با عصب کشی ریشه و تاج دندان  درمان کرد اما در مواقع دیگر خرابی پیشرفت زیادی کرده است و دندان باید کشیده شود.
خرابی دندان توسط شیشه شیر به سرعت پیشرفت میکند. تنها چند ماه طول میکشد که خرابی ناشی از شیشه شیر باعث آسیب های جدی و در برخی مواقع غیر قابل درمان در دندان های شیری ( نوزادی ) کودکان شما شود. این مشکلات حتی در نوزادانی در سنین 12 ماه نیز ممکن است نمایان شود.
شیر دادن مادر به فرزند که ممکن است ساعت ها در روز انجام شود و خواباندن کودکان بدون شستن یا مسواک زدن دندان هایشان، میتواند به اندازه شیشه شیر برای دندان های نوزاد مضر باشد. به علاوه، عاداتی مانند استفاده کودک از شیشه شیر یا قمقمه در تمام طول روز میتواند آسیب های مشابهی ایجاد کند.
جلوگیری از خوابیدن نوزاد حین شیر دهی مادر یا توسط شیشه شیر، میتواند احتمال خرابی دندان نوزادان را کاهش دهد و یا حتی به صورت کامل از آن جلوگیری کند. باید به نوزادانی که برای به خواب رفتن نیاز به شیشه شیر دارند، شیشه شیر پر از آب و یا پستانک داد. لطفا در صورت مشاهده هرگونه نشانه خرابی و یا هر اتفاق غیر طبیعی در دهان کودک خود سریعا با کلینیک رویال تماس بگیرید.

رشد دندان ها
به صورت طبیعی اولین دندان بین سنین 6 تا 12 ماهگی جوانه میزند. لثه ها ممکن است دردناک و نازک و در برخی مواقع تا سن 3 سالگی آزار دهنده شوند. ما استامینوفن ها را تجویز میکنیم. همچنین، حلقه های دندان خنک یا یخ زده هم میتوانند کمک کنند هم میتوان از آنها چند بار استفاده کرد. اگر نوزاد شما کمتر از دو سال سن دارد، حتما با متخصص اطفال قبل از استفاده از استامینوفن ها مشاوره کنید. میزان مصرف استامینوفن را با متخصص اطفال هماهنگ کنید.

معیار های بهداشت دهانی برای کودکان با سنین پایین
بهداشت دهان ودندان کودکان خود را به محض پیداش اولین دندان آغاز کنید. این عمل باعث میشود که بهداشت دهان و دندان از همان ابتدا برای کودکان شما یک عادت شود. اگر تا به امروز این کار را انجام نداده اید، از همین امروز شروع کنید.
ما پیشنهاد میدهیم که در سنین پایین کودکانتان از مسواک های نرم استفاده کنید. برای 6 تا 8 ماه اول هم یک تکه گاز استریل نرم هم کفایت میکند. این عمل بیشتر شبیه ماساژ ملایم است تا مسواک زدن شدید. مهمترین زمان برای مسواک زدن دندان های کودکتان دقیقا قبل از خواب است. زمان مهم بعدی، بعد از صبحانه است. البته، در بهترین حالت، بعد از هر وعده غذایی باید مسواک زد.
سخت ترین قسمت ها برای پاکسازی، سطح جویدن دندان های پشتی، فاصله بین دندان ها با دندان های مجاورشان و خط لثه هستند.
از یک خمیر دندان مخصوص کودکان که توسط وزارت بهداشت تایید شده باشد استفاده کنید. مقدار خیلی کمی از خمیر دندان را روی مسواک بزنید ( میزان خمیر دندان باید انقدر کم باشد که اگر با نوک انگشتتان آن را لمس کنید، به انگشتتان بچسبد ).

فلوراید
خمیردندان های حاوی فلوراید دارای میزان کمی فلوراید هستند. این خمیر دندان ها نباید بلعیده شوند. بلعیدن بیش از حد فلوراید هیچ اثری بر دندان های شیری ندارند اما باعث میشوند دندان های دائمی، به صورت لکه دار رشد کنند. بنابراین، بیشتر از دو بار در روز دندان های کودکانتان را با خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک نکنید.
فلوراید کمک میکند که دندانها محکمتر و مقاومتر نسبت به خرابی باشند. آشامیدن مداوم آب های حاوی فلوراید و یا استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید به طرز چشم گیری نتیجه در کاهش حفره های دندانی دارد.

نکاتی درباره فلوراید:
• مصرف میزان لازم فلوراید از تولد تا سن 7 سالگی، تا 50% از خرابی دندان ها در طول عمر جلوگیری میکند.
• اگر کودک شما آب آشامیدنی حاوی فلوراید مصرف میکند، تمام فلوراید مورد نیاز بدنش از طریق آن تامین میشود.

عادات مکیدن
مکیدن یک واکنش طبیعی است که به نوزادان و کودکان نو پا حس آرامش و راحتی میدهد. عادات شدید مکیدن باعث میشود که استخوان فک بالا حالت طاق شکل، کشیده و دراز شود؛ دندان های جلو بالایی به سمت جلو و دندان های جلو پایین به سمت عقب هل داده میشوند. این مساله در نتیجه باعث ایجاد فاصله بین دندان های جلویی بالا و پایین شود به علت حرکت بیش از حد فک بالا به سمت جلو و حرکت بیش از حد فک پایین به سمت عقب. این اتفاق شکل نرمالی در دهان کودک ندارد و در صورت ادامه داشتن ممکن است باعث جلو افتادگی دندانها شود.
اگر زود تشخیص داده شده و جلوگیری شود ( زیر سن 3 سالگی )، قسمت زیاد و یا حتی تمام آسیبی که به فک و دندان وارد شده است به خودی خود اصلاح میشود و نیازمند درمان نیست. اگر به این کار ادامه داده شود، عادات مکیدن میتواند باعث آسیب هایی شود که تنها توسط متخصص ارتودنسی و یا عمل های جراحی اصلاح شود.
معمولا، پستانک ها نسبت به مکیدن شست دست آسیب کمتری وارد میکنند. بعلاوه، ترک دادن عادت استفاده از پستانک بسیار آسان تر است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی