health and pregnancy

بهداشت دهان در دوران بارداری

اگر تصمیم جدی برای بچه دار شدن گرفته اید و یا اگر باردار هستید، حتما به دندان پزشک خود مراجعه کنید. به دلیل تغییرات هورمون ها به خصوص استروژن و پروژسترون در دوران بارداری، تغییراتی نیز در سلامت دهان رخ می دهد. لثه ها حساس شده و واکنش بیشتری به حضور باکتری ها و پلاکت ها نشان می دهند که همین موضوع باعث التهاب لثه می شود. مراقبت های درست  مستمر در دوران بارداری نقش حیاتی ایفا می کند، به همین دلیل مراجعه به دندان پزشک ضروری می باشد.در صورت وجود مشکل وی به شما اطلاع خواهد داد.

بهداشت دهان و ارتباط آن با بارداری
بارداری و بیماری های لثه:  تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد، روی لثه ها تأثیر می گذارد. این تغییرات موجب حساسیت بیشتر لثه ها شده و باعث التهاب می شود که در صورت عدم رسیدگی به بیماری های مزمن لثه منجر خواهد شد.

تومور حاملگی که روی لثه ها ایجاد می شوذ:
برآمدگی هایی به رنگ صورتی، قرمز و یا بنفش روی لثه ها ظاهر می شوند که اغلب بدون درد هستند. معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند ولی پیشنهاد می شود با دیدن این برآمدگی ها به دندان پزشکتان مراجعه کنید.

عکسبرداری: عکسبرداری هنگام حاملگی ممنوع می باشد ولی اگر به خاطر دندان هایتان مجبور به عکسبرداری هستید، حتما هنگام عکسبرداری از پیش بند محافظ برای محافظت از کودک در شکمتان در مقابل اشعه رادیواکتیو استفاده کنید.

تقریبا  50 رصد زنان بردار به بیماری های لثه مبتلا هستند.

نوزادان زنان باردار مبتلا به بیماری های لثه زودتر به دنیا می آیند و اغلب جثه کوچکی دارند.
 
کلسیم:
کلسیم بدن از طریق استخوان ها تامین می شود و خوردن محصولات لبنی به میزان کافی این نیاز را براورده می کند بدون اینکه به دندان هایتان آسیبی برساند.

ناراحتی های ناشی از تغییرات هورمون بعد از بیدار شدن از خواب
اسید معده تولید شده به سطح دندان ها آسیب می زند و موجب پوسیدگی آن ها می شود. اگر استفراغ کردید، حتما بعد از آن با آب  یا فلوراید قرقره کنید .

ترمیم دندان ها در دوران بارداری بلامانع است. بهترین زمان برای درمان بین هفته های 14 و 20 می باشد.

حتما مراقبت های کافی طول دوران بارداری و بعد از فارغ شدن را اعمال کنید. در صورت نیاز می توانید  با دندان پزشکتان ملاقات کرده و مشورت بگیرید.

تشکیل پلاکت ها چه تأثیری در زنان باردار دارد؟
اگر پلاکت ها از سطوح دندان ها تمیز نشوند، منجر به التهاب لثه می شوند. التهاب لثه موجب  افزایش حساسیت آن ،قرمز شدن و ورم آن می شود. این التهاب معمولا در ماه دوم بارداری رخ می دهد. البته اگر قبل از بارداری به بیماری لثه مبتلا باشید، بعد از بارداری شرایط بدتر خواهد شد. اگر درمان به هنگام صورت نگیرد، بیماری لثه شدت گرفته و موجب از دست رفتن استخوان خواهد شد.
تومور حاملگی
تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ  می دهد، حجم لثه ها را افزایش می دهد که این موضوع مشکلاتی را هنگام خوردن برای بیمار به وجود می آورد. به  این تغییر حجم که به صورت برآمدگی به رنگ صورتی، قرمز یا بنفش ظاهر می شود، تومور حاملگی می گویند. این تومور اغلب به خاطر عدم مراقبتهای درست ایجاد می شود.

بیماری های لثه چه تآثیری روی کودک دارد؟
مطالعات نشان داده است ارتباط نزدیکی بین وزن نوزاد به دنیا آمده و فارغ شدن زود هنگام با بیماری های لثه وجود دارد. در دوران بارداری ، بافت های استخوان های اطراف دندان ها آسیب دیده و از بین می روند و هنگامی که میکروب ها افزایش می یابند به سرعت وارد گردش خون شده و باعث تولید ماه شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها می شود که موجب زایمان زودرس می شود.ورود این میکروب ها در گردش خون موجب بروز بیماری های مختلفی چون دیابت و بیماری های قلبی می شود. ناگفته نماند که مطالعات اخیر نشان داده است بیماری های لثه می تواند شرایط بارداری را به تأخیر بیندازد.
چگونه باید از بیماری لثه جلوگیری کرد؟
با مراقبت های مداوم و مستمر می توانید از بروز بیماری های لثه جلوگیری کنید. مسواک زدن حداقل دوبار در روز با استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید. مسواک زدن درست یکی از مهمترین موارد در پیشگیری از بیماری های لثه می باشد.استفاده مستمر از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی بسیار حائز اهمیت است. تغذیه نیز اهمیت بالایی دارد. برای مثال خوردن میوه هایی مثل سیب و هویج بسیار مفید می باشد. و مهمترین موضوع چک آپ های منظم می باشد.
عکسبرداری با اشعه مادون قرمز هنگام بارداری
 عکسبرداری هنگام حاملگی ممنوع می باشد ولی اگر به خاطر دندان هایتان مجبور به عکسبرداری هستید، حتما هنگام عکسبرداری از پیش بند محافظ برای محافظت از کودک در شکمتان در مقابل اشعه رادیواکتیو استفاده کنید.
تأمین کلسیم بدن در دوران بارداری
کلسیم بدن از طریق استخوان ها تامین می شود و خوردن محصولات لبنی به میزان کافی این نیاز را براورده می کند بدون اینکه به دندان هایتان آسیبی برساند.
ناراحتی های ناشی از تغییرات هورمون ها بعد از بیدار شدن از خواب
اسید معده تولید شده به سطح دندان ها آسیب می زند و موجب پوسیدگی آن ها می شود. اگر استفراغ کردید، حتما بعد از آن با آب  یا فلوراید قرقره کنید .

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

شعبه مرکز شهر تهران : خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان حر نبش کوچه صفاریان ، طبقه اول

شعبه شمال تهران : اقدسیه موحد دانش روبروی سپند ، خیابان نیلوفر مجتمع فوق تخصصی صاحب قرانیه طبقه سوم ، واحد307

پیشنهاد ویژه برای مطالعه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با تفاوتهایی آموزش داده می‌شود. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال...
ارتودنسی

ارتودنسی

مرتب کردن یا ردیف کردن دندان ها، بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی

دندان هایی شبیه دندان های واقعی و طبیعی خود داشته باشید، ایمپلنت ها راه حل ساده تری ارائه میدهند، کاشت دندان روشی جدید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تشخیص

تشخیص

پیشگیری قبل از هرگونه پوسیدگی یا تشخیص مشکلات دهان و دندان، مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی رویال با برنامه ریزی منظم، متخصصین در کنار شما هستند

ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

تشخیص و درمان ضایعات و پوسیدگی سطوح دندانی اصلاح شکل و رنگ دندانهای جلو و ترمیم شکستگی و بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان

معجزه ارتودنسی

امروزه با ارتودنسی زیبایی دندان و ردیف بودن آن تنها به سینما و ستاره ها ختم نمیشود و انحصاری نیست!

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف درمان های ارتودنسی، بسته به اختلالات دقیق دندان یا فک فرد وجود دارد.

نمونه عکس های قبل و بعد ارتودنسی به شما کمک می کند نه تنها نوع درمان مناسب ارتودنسی خود را پیدا کنید بلکه متوجه خواهید شد در انتها نتیجه رضایت بخشی از درمان ارتودنسی در بر خواهید داشت.

عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی ارتودنسی کامپوزیت ونیر لمینت دندان
قبل از ارتودنسیبعد از ارتودنسی